Czerniak jest szczególnie agresywny i coraz bardziej powszechny w Szwajcarii. Mimo intensywnych badań, wciąż jednak nie ma leczenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu odkryli gen, który odgrywa kluczową rolę w tym raku skóry. Pomijanie tego genu u myszy hamuje rozwój czerniaka i jego rozprzestrzenianie - odkrycie to może utorować drogę dla nowych form terapii.
Do niedawna zakładano, że guz składa się z wielu równorzędnych komórek, którei mogą przyczynić się do wzrostu nowotworu. Według hipotezy nowszej, guz może również składać się z nowotworowych komórek macierzystych raka i innych mniej agresywnych komórek nowotworowych. Normalnie komórki macierzyste są odpowiedzialne za powstawanie narządów. Komórki macierzyste raka można podzielić w sposób bardzo podobny i rozwijają się w innych komórkach nowotworowych, tworząc guz. Efektywne leczenie nowotworu przede wszystkim więc musi zwalczać komórki macierzyste raka. W konsekwencji, naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu kierowani przez prof Sommer'a postanowili dowiedzieć się, czy mechanizmy, które są ważne dla zdrowych komórek macierzystych mogą również odgrywać rolę w komórkach macierzystych raka.
Regulujący gen odkryto w guzie
Zespół profesora Sommera we współpracy z dermatologami i patologami miał zbadać, czy komórki z cechami tych specyficznych komórek macierzystych są obecne w ludzkiej tkance guza. "To było istotą, jak udało nam się udowodnić na podstawie licznych biopsji wykonanych u chorych na czerniaka," mówi Sommer.W szczególności jeden gen, który skutecznie kontroluje komórki macierzyste programu był bardzo aktywny w całej tkance nowotworowej. Gen ten, który jest znany jako "Sox10", jest niezbędny do podziału komórek i przeżycia komórek macierzystych.
Tłumienie genu hamuje raka
Kolejnym krokiem badaczy z Zurychu było sprawdzenie jak Sox10 działa w ludzkich komórkach czerniaka. Ustalili, że gen kontroluje również komórkami macierzystymi w komórkach nowotworowych i jest niezbędny do podziału komórek. W celu potwierdzenia tych wyników w żywym organizmie, naukowcy ostatecznie użyli myszy, które posiadają podobne mutacje genetyczne do tych znalezionych w ludzkim czerniaku. Co ciekawe, tłumienie Sox10 w tym modelu zwierzęcym całkowicie hamuje powstawanie i rozprzestrzenianie się nowotworu.
"Nasze badania pokazują, że guz prawdopodobnie może być traktowany przez atakowanie jego komórek macierzystych", stwierdza Sommer. Wyniki te pokazują, że badania takie mogą być przede wszystkim skuteczne dzięki ścisłej współpracy i świadomym wykorzystaniu synergii między podstawowymi badaczami i klinicystami.
źródło: sciencedaily.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz